UCBL TİPİ TABANLIK

Ucbl tipi tabanlık hazır bir ürün değildir. Hastanın ayağından ölçü alınarak, kişiye özel yapılan bir tabanlıktır.

Vücudun bütün yükünü ayağa eşit olarak dağıtan ve ayağı saran bir çeşit ortezdir. Ayak tabanının anatomik formuna uygun şekilde sert termoplastik malzemeden üretilmektedir. Tabanlığın iç kısmında ise daha yumuşak malzeme kullanılmaktadır. Topuğu tamamen kavramakta ve ayak arkını desteklemektedir. Tasarımı ayakkabı ile rahatlıkla kullanılmasını sağlamaktadır. İnce ve hafif malzemelerden üretilmektedir.

Çocuk ve gençlerde daha yoğun olmak üzere düztabanlık, aşırı kavisli taban, metatarsal çökme, Halluks rigidus ( sert başparmak) deformitelerinde kullanılır. Sorun tek ayakta olsa da her iki ayak içinde kullanılması gerekmektedir.

Ayağa üç farklı düzeltme kuvveti uygular. Topuğu kavrar, ayağın iç kemerini ve ön ayağın dış sınırını kontrol eder. Ayaktaki deformiteyi ortadan kaldırarak düzgün ve dengeli yürümeyi ve ayakta durabilmeyi sağlamaktadır. Ayak çukurunu besleyerek ayağın anatomik yapısını destekler. Erken yaşlarda kullanılmaya başlanması ve düzenli kullanımı ile tedavi başarı oranını oldukça yükseltmektedir.

Kullanımında öncelikle tabanlık ayakkabının içine yerleştirilir ve daha sonra ayakkabı giyilir. Topuğun doğru bir şekilde tabanlığa oturmuş olması gerekir. Daha rahat kullanım için rahat ve iç derinliği yüksek ayakkabılar tercih etmek gerekekir. Ucbl ortezi spor ve deri yürüyüş ayakkabıları ile kullanmak daha iyi sonuç verecektir. Topuklu ve sandalet türü açık ayakkabılar için uygun değildir.