TOPUK DİKENİ TABANLIĞI

Ayaktan ölçü alınarak yapılan kişiye özel olarak tasarladığımız topuk dikeni (epin calcanei) tabanlığımızla topuktaki ağrının azaltılması ve hastanın konforunun sağlanması temel amaçtır. Ayaktaki topuk dikeninin yeri uygun olarak tespit edilmeli, tabanlıkla da baskı azaltılmalı ve ayağa dengeli yük dağılımı sağlanmalıdır. Topukta yastık görevi yaparak aşil tendonun gerginliğini azaltıp , topuktaki kemik çıkıntısına da yataklık yapar.

Topuk dikeni; aşırı kilo, aşırı egzersiz, duruş bozukluğu, topuklu ayakkabı giyme ya da düz tabanlık (pes planus) v.b. gibi nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Bu gibi durumdaki kişiler, özellikle sabahları uyandıklarında ayağın iç kısmına basmakta zorluk çekerler. Bunun nedeni ise günlük ağrıların gece boyunca topukta toplanmasıdır.

Topuk dikeni (epin calcanei) şikâyeti, genellikle ayağın altında yer alan bir tendonun kısalmasıdır. Şikayet, ayağın yaylanmasını sağlayan kasın topuk ile bağlantılı olduğu noktadaki kısalıktır. Topuk kemiğinin altında kalsiyum birikmesi ile oluşan kemiksi bir çıkıntıdır.

Bu gibi durumu yaşayan kişilerde, yürüyüş şekil bozuklukları meydana gelir. Topuk dikeninin kadınlarda daha sık görülmesinin sebebi uzun süreli olarak topuklu ayakkabı kullanmalarıdır.